Wortal Stefana Banacha

Wortal Stefana Banacha

Wystawy poświęcone Stefanowi Banachowi

1  Seminarium PAN i NBP pt. "Stefan Banach - w 120. rocznicę urodzin genialnego matematyka" (Lublin, 2012)

(proszę kliknąć na zdjęcia, aby je powiększyć)
Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie we współpracy z Polską Akademią Nauk Oddziałem w Lublinie przygotował dla mieszkańców miasta sympozjum popularnonaukowe "Stefan Banach - w 120. rocznicę urodzin genialnego matematyka". Sympozjum odbyło się w Pałacu Czartoryskich w Lublinie, w środę 25 kwietnia 2012 roku.
Inspiracją do uczczenia pamięci Stefana Banacha była 120. rocznica jego urodzin oraz emisja monet kolekcjonerskich wprowadzonych do obiegu przez Narodowy Bank Polski z tej właśnie okazji. W sympozjum wziął udział Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar.
W trakcie seminarium w Lublinie poznali wiele anegdot i ciekawostek, którymi wypełnione było życie genialnego matematyka. Opowiadała o nim jego przyrodnia siostrzenica prof. dr hab. Monika Waksmundzka-Hajnos. Dziadek Pani profesor był ojcem Stefana Banacha. Prof. dr hab. Kazimierz Goebel, matematyk, podjął próbę wyjaśnienia w zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy sposób podstawowych pojęć z przestrzeni Banacha. Członek zarządu NBP, prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, zaprezentował monety kolekcjonerskie, opowiedział o działalności emisyjnej NBP w zakresie wartości kolekcjonerskich i wręczył zestawy osobom zaangażowanym w organizację seminarium. Wszystkim podobał się pokaz filmu Krzysztofa Langa "Przestrzenie Banacha". Dowiedzieliśmy się jak powstała słynna Księga Szkocka i kto otrzymał żywą gęś za rozwiązanie "problematu" matematycznego. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie liczbowym - nagrodami m.in. były książki o Banachu.
Uzupełnieniem spotkania była wystawa planszowa "Stefan Banach 1892-1945" prezentująca pięć etapów życia matematyka, nazwane przez autorkę: Dzieciństwo i lata młodzieńcze, Przypadki decydują o losach ludzkich, Lwów i błyskotliwa kariera, Kawiarnia Szkocka, Mroczne lata. Na wernisaż przyjechała z Gdańska Pani Emilia Jakimowicz, niezłomna propagatorka wiedzy o życiu Stefana Banacha. Wystawa jest efektem jej wieloletnich badań i poszukiwań na temat życia Banacha.
Ewa Waszkiewicz (Lublin)

2  Wystawa na Uniwersytecie Gdańskim w roku 2005

W sześćdziesiątą rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, w dniach 24.10.2005 - 07.12.2005 Biblioteka Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowała wystawę poświęconą postaci jednego z największych matematyków XX wieku.
opracowanie: Emilia Jakimowicz
Materiały z tej wystawy przedstawiamy na osobnej stronie oraz w archiwaliach.

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i komentarze dotyczące tej strony.

Adam Miranowicz i Emilia Jakimowicz



File translated from TEX by TTHgold, version 4.00.
On 04 May 2012, 16:56.